Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Muharrem Ayı ve Aşure Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Semerci mesajında, " Allah’ın Ayı olarak bilinen Muharrem Ayı, ilahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.

Hadisi Şerifte Muharrem ayı için; ‘Allah'ın Ayı’ denilmesi bu ayın önemine işaret içindir.

Muharrem ayı, birçok olayın yaşandığı, İslam ve insanlık tarihinde yaşanan olaylar bakımından ibret alınması gereken, üzerinde düşünülmesi gereken bir ay olma niteliği taşımaktadır. Bu önemli ay Sevgili Peygamberimizin torunu Hz.Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilmesi hüznünü de barındırmaktadır.

Bu ayın en kıymetli günü de 10. günü olan Aşure Günü'dür. Aşure Günü’nün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Aşure Günü’nün ruhunda kardeşliğin, birliğin, sevginin, anlayışın ve hoşgörünün anlamı saklıdır. Bugün bu ruhtan feyiz alarak bütün bir ömrümüzü hayır ve güzellikler içinde geçirmek için çokça dua edilmesi gereken bir gündür. Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammmed (S.A.V) ‘Ramazan ayının dışında tutulan oruçların en faziletlisi Muharrem ayında tutulan oruçtur’ buyurarak, bu ayın inancımız bakımından ne denli önemli olduğunu göstermiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm hemşehrilerimizin, milletimizin, İslam âleminin Muharrem Ayı’nı ve Aşure Günü’nü tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.